یک گام مؤثر در جهت کارآمدی قوه قضاییه

یادداشت

یک گام مؤثر در جهت کارآمدی قوه قضاییه سه شنبه, 27 مهر 1395 ساعت 11:56

(0 رای‌ها)
1054 بار

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: اقتصاد آنلاین

این خاطره را بسیاری از روزنامه نگاران به یاد دارند که در دادسرا، لابلای دزدان و کلاهبرداران و جانیان محاکمه می شدند. طبیعی بود در چنان وضعیتی، ذهنیت قضات رسیدگی کننده نیز که متوجه انواع جرم و جنایت بود، درباره روزنامه نگاری که گاه بین آن همه مجرم به پست شان می خورد نیز، جرم انگارانه بود.
 
افتتاح دادسرای فرهنگ و رسانه اما، به این وضعیت قمر در عقرب پایان داد. با راه اندازی این دادسرا، چند اتفاق مثبت رخ داد:
 
1 - اهالی فرهنگ، هنر و قلم، از احضار به دادسراهای مختلف و مواجهه با قضاتی که ای بسا شناخت درستی از ریزه کاری های این حوزه نداشتند، معاف شدند و اینک صرفاً در یک مجموعه منسجم به اتهامات احتمالی شان رسیدگی می شود.
 
2 - سرپرست و قضات این دادسرا در یک فضای منسجم مدام با اهالی فرهنگ و رسانه و هنر سر و کار دارند. این امر باعث می شود تا علاوه در دانش حقوقی که خود دارند، با مسائل و ظرائف کار رسانه و فرهنگ و هنر نیز آشنا شوند. این آشنایی، بسیاری از سوء تفاهمات را از بین می برد و روند رسیدگی را عادلانه می کند.
 
3 - تجمیع پرونده های اهالی فرهنگ و هنر و رسانه در یک دادسرا باعث می شود مسوولان قضایی در گذر زمان این افراد را چهره به چهره بشناسند و بدانند که قاطبه آنان اساساً سوء نیتی ندارند.
 
ریشه بسیاری از مشکلات، فقدان زبان مشترک است که در روند کنونی دادسرای فرهنگ و رسانه، این زبان مشترک مدام در حال شکل گیری و ارتقاست و لذا روز به روز از میزان سوء تفاهمات کاسته می شود هر چند که هنوز راه طی نشده زیادی در پیش  است.
 
4 - از مواهب اشراف مسوولان دادسرای فرهنگ و رسانه بر فضا و افراد فعال در حوزه های روزنامه نگاری، فیلم سازی، نشر کتاب و ... این است که گاه با تذکراتی، جلوی تشکیل پرونده هایی که می تواند برای خود اهالی فرهنگ و رسانه دردسرساز باشد و برای نظام هم هزینه ایجاد کند، گرفته می شود.
 
5 - بی گمان اگر این دادسرا شکل نمی گرفت، هم تعداد پرونده هایی که علیه اهالی فرهنگ و رسانه تشکیل می شد، بالاتر از میزان فعلی بود و هم نارضایتی از روند رسیدگی ها وجود داشت.
 
 هر چند نقدهایی نیز وجود دارد ولی باید بر سبیل انصاف گفت که وجود این دادسرا که از ابتکارات آیت الله آملی لاریجانی و به ریاست شخص دادستان محترم تهران، آقای جعفری دولت آبادی است، قدمی موثر در جهت منافع نظام و کارآمدی قوه قضاییه در حوزه فرهنگ و رسانه است.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها