یاور شعبانی

یادداشت

یاور شعبانی سه شنبه, 10 فروردين 1395 ساعت 20:28

(1 رای)
751 بار

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: یاور شعبانی
  • تعداد صفحات: 6
  • حجم: 144 kb

1. ترکیه: پیشنهادات دو بار در هیات عمومی مجلس مورد بحث واقع می‌شوند و نهایتا با رای مخفی سه پنجم کل نمایندگان مجلس تصویب می‌شود. رئیس جمهور می‌تواند قوانین مربوط به بازنگری در قانون اساسی را برای رسیدگی مجدد به مجلس کبیر ترکیه برگرداند اگر مجلس قانون ارجاعی را بدون هر گونه تغییر مجددا با اکثریت دو سوم کل نمایندگان تصویب نماید، رئیس جمهور می‌تواند این قانون را به همه پرسی بگذارد.

ارزیابی
    
با عنایت به اینکه در ادامه ماده 175 آمده است که: « چنانچه قانون بازنگری در قانون اساسی با اکتریتی کمتر از سه پنجم و یا دو سوم کل نمایندگان مجلس تصویب شود و رئیس جمهور نیز آن را به مجلس بازنگرداند، قانون مزبور جهت مراجعه به همه پرسی در روزنامه رسمی منتشر می‌شود» به نظر می‌رسد قانون اساسی ترکیه از این حیث که نوعی ابتکار عمل برای رئیس جمهور و از آن مهمتر برای مردم در بازنگری قانون اساسی قائل است می‌توان دموکراتیک به حساب ‌آورد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها