وضعیت نظام حقوق مالیاتی ایران در چشم انداز الحاق به سازمان جهانی تجارت (WTO)

یادداشت

وضعیت نظام حقوق مالیاتی ایران در چشم انداز الحاق به سازمان جهانی تجارت (WTO) سه شنبه, 10 فروردين 1395 ساعت 18:08

(3 رای‌ها)
621 بار

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: نعیم نوربخش
  • تعداد صفحات: 10
  • حجم: 579 kb

بحث الحاق ایران به سازمان جهانی تجارت سالهاست در مجامع اقتصادی و به تبع آن در محافل حقوقی مطرح است. به خصوص این موضوع یکی از اهداف کلانی بود که در رابطه با تجارت جهانی در برنامۀ دوم توسعه در قالب عضویت ایران در سازمانها و اتحادیه های بین المللی و منطقهای مطرح گردید. بحث الحاق ایران به WTO به طور مشخص از اوایل دهۀ 70 در دستور کار وزارت بازرگانی قرار گرفت. سال 1375 ( 1996 میلادی)به طور رسمی تقاضای عضویت ایران برای شروع فرایند الحاق تسلیم مقامات سازمان جهانی تجارت گردید. البته با کارشکنیهای امریکا تشکیل گروه کاری مربوطه تا سال 2005 به تعویق افتاد. هم اکنون که نزدیک به بیست سال از درخواست عضویت ایران میگذرد هنوز شاهد اتفاق ملموسی نبوده ایم. هرچند اخیرا گفته شده که وزارت امور خارجه پیگیر قضیۀ الحاق شده و WTO هم چراغ سبز نشان داده است. به هر حال طی این مدت نسبتاً طولانی پژوهشها و تحقیقات زیادی هم از بعد اقتصادی و هم از بعد حقوقی پیرامون آثار الحاق و ارائۀ پیشنهادات اصلاح گرایانه در قوانین و مقررات داخلی تألیف و منتشر گردیده است. به طور مشخص تحقیقات اقتصادی با محوریت مؤسسه پژوهشهای بازرگانی و سازمان توسعۀ تجارت و دفتر نمایندگی تام الاختیار انجام پذیرفته و از بعد حقوقی نیز اساتید معظم مانند دکتر عبدالحسین شیروی به تبیین موضوع پرداخته اند. لیکن در اکثر مطالعات ذکر شده جای خالی مباحث مالیاتی کاملا احساس میشود. اغلب مقالات پیرامون مباحث تعرفهای و یارانهای یا جوایز صادراتی، مقررات صادرات و واردات، حمایت گرایی و مطالبی از این دست نوشته است و هیچگاه به طور واضح مسئلۀ مالیات ستانی داخلی علی الخصوص مالیاتهای مستقیم مورد توجه قرار نگرفته اند. در طول مذاکرات دورهای و چند جانبۀ گات )موافقتنامۀ عمومی تعرفه و تجارت( و پس از آن WTO تا
کنون موانع تعرفهای مورد توجه ویژه قرار گرفته و تا حد زیادی با کاهش تعرفهها، کشورهای عضو موفق شده اند امر تجارت بین المللی را تسهیل نمایند. اما در حال حاضر تمرکز کشورهای عضو متوجۀ موانع غیر تعرفهای گردیده است. موانع غیر تعرفهای مواردی مانند قواعد ضد دامپینگ، مقررات سخت گیرانه گمرکی و بروکراسی موجود، بازرسیهای بهداشتی و کنترل کیفیت، استانداردهای فنی و غیره میباشد. برخی موانع غیر تعرفهای به طور مستقیم ارتباطی با مقررات تجارت خارجی یک کشور ندارند اما تأثیرگذاری بسزایی بر فعالیتهای اقتصادی خارجی و تجارت میان کشورها دارند.

نظرات   

رستمی
0 # رستمی 1395-02-21 11:05
مقاله بسیار پرمحتوا و سودمندی بود. انشاالله توجه مسئولین جلب شود
پاسخ پاسخ با بازگو کردن بازگو کردن

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها