مفهوم و مسؤولیت مدیر سایه در حقوق شرکت‌های تجاری(مطالعه تطبیقی در حقوق انگلیس و ایران)

یادداشت

مفهوم و مسؤولیت مدیر سایه در حقوق شرکت‌های تجاری(مطالعه تطبیقی در حقوق انگلیس و ایران) دوشنبه, 06 ارديبهشت 1395 ساعت 17:15

(0 رای‌ها)
750 بار

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: محمد عیسائی تفرشی، حبیب رمضانی آکِردی
  • تعداد صفحات: 22
  • حجم: 263 kb

مدیران شرکت‌های تجاری اشخاصی هستند که برای اداره امور شرکت انتخاب می‌شوند؛ اما همیشه مدیران منتخب در امور شرکت اعمال مدیریت نمی­کنند، بلکه اشخاصی از پشت صحنه شرکت را مدیریت می­کنند که بدان‌ها مدیر سایه گفته می­شود. با توجه به آثار سوء مدیریت سایه در حقوق شرکت‌ها لازم است که مفهوم آن روشن و معیارهای شناسایی آن در راستای اعمال ضمانت اجرا ارائه شود. با بررسی معیارهای شناسایی و ضمانت اجرای اعمال مدیریت سایه در حقوق انگلیس و ایران، نتایج ذیل حاصل شده است:
مدیر سایه شخصی است که برای رهایی از مسؤولیت، شرکت را از پشت صحنه مدیریت می‌کند و در صورتی به‌عنوان مدیر سایه شناسایی می­شود که بر اکثر اعضای هیأت مدیره کنترل مستمر داشته باشد.
مدیر سایه در حقوق انگلیس به‌عنوان مدیر شرکت محسوب می­شود و ملزم به رعایت وظایف مدیران است و در صورت تخلف از وظایف، مسؤول واقع می­شود، در صورتی که از مزایای مدیریت برخوردار نیست. مدیر سایه در حقوق ایران به موجب قواعد عام مسؤولیت مدنی، مسؤول واقع نمی­شود.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها