طلاق ايرانيان در خارج از کشور

یادداشت

طلاق ايرانيان در خارج از کشور شنبه, 13 دی 1393 ساعت 15:46

(0 رای‌ها)
538 بار

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: دکتر علي اکبر رياضي(از لاهه هلند)
  • تعداد صفحات: 11
  • حجم: 759 kb
  • شماره ثبت: 1392-1-14-4338

در خواست طلاق متداول ترين دعواي مطروح بين ايرانيان خارج از کشور است. خواستار طلاق هم بيشتر خانم هاي ايراني هستند. هنگامي که خانمي به من زنگ مي زند گاه از باب مزاح مي پرسم طلاق که نميخوا ه ي؟ گاه ندرتاً مي گويند نه، کار ديگري دارم. علت شيوع اين تقاضا از ديد روانشناسي و جامعه شناسي ارتباط به کار ما ندارد. اين مقاله به جنبه حقوقي قضيه مي پردازد. دعاوي طلاق، با توجه به مسايل مرتبط بدان از قبيل نفقه، حضانت اطفال، تقسيم اموال و غير آن نوعاً ساده نيستند. در هلند و ساير کشورهاي عضو اتحاديه اروپا، قانون حاکم از تنوع خاصبرخورداراست. در هلند في المثل نفس طلاق تابع يک قانون است، تقسيم اموال، نفقه وحضانت هم هريک قانون خاص خود را دارد. بطوريکه در کتاب فن وکالت خود گفتم در هلند تعداد 21 قانون و معاهده بر جنبه هاي مختلف حقوق خانواده حاکم است.

 

شناسائي احکام طلاق اتباع هلند و مسايل ذيربط آن در محدوده 12 کشور عضو اتحاديه اروپا با مشکلي مواجه نيست. احکام طلاق صادر در ساير کشورها را نيز هلند به سادگي مي پذيرد. در قوانين هلند براي به رسميت شناختن طلاق در ساير کشورها هيچ الزامي براي اينکه دادگاه خارجي قواعد خاصي از اين کشور را رعايت کند وجود ندارد. تنها شرط اين سرزمين در اين باره اينست که زن يا مرد خود، بدون دخالت دادگاه يا تجويز قانون، مبادرت به متارکه ننموده و حق دفاع آنان در رسيدگي قضايي براي صدور حکم طلاق ملحوظ شده باشد. دادگاه ها و دستگاه هاي دولت هلند با طلاق ايرنيان مشکلي ندارند. دادگاه ها حسب قواعد تعارض قوانين خود حسب مورد قانون هلند يا ايران را ملاک عمل قرار مي دهند. دادگاه ها
اغلب بنا به تراضي طرفين قانون هلند را از هرجهت ) طلاق، حق حضانت، تقسيم اموال و مهر( مبناي ا صدار حکم قرار مي دهند و بموجب آن در اين سرزمين رفتار مي شود. در ساير کشور ها هم قطعاً وضع بدين منوال است.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها