پارادوکس حقوقی احمدی نژاد

یادداشت

پارادوکس حقوقی احمدی نژاد سه شنبه, 04 فروردين 1394 ساعت 16:01

(0 رای‌ها)
484 بار

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: محمدرضا محمدغفوری
  • تعداد صفحات: 17
  • حجم: 200 kb
  • شماره ثبت: 1393-4-20-49469

پس از آن که علی‌اکبر جوانفکر، مدیر موسسه مطبوعاتی ایران و مشاور رسانه‌ای رئیس‌جمهور برای تحمل محکومیتش راهی زندان اوین شد، در مهر ماه ۱۳۹۱ اعلام شد که محمود احمدی‌نژاد قصد بازدید از زندان اوین را دارد. اما مقام‌های قوه قضاییه این اجازه را به احمدی‌نژاد ندادند ولی رییس جمهور وقت ایران همچنان بررفتن به زندان اوین اصرار کرد و گفت نگران نقض قانون اساسی در قوه قضاییه است .پس از این اظهار نظر صادق لاریجانی هم در نامه‌ای به احمدی‌نژاد گفت قانون به تمامی در قوه قضاییه اجرا می‌شود. صادق لاریجانی در تعبیری تند رفتار رئیس‌جمهور را به یک "سلطان غاصب" تشبیه کرد.یک هفته بعد آیت‌الله علی خامنه‌ای، ناگزیر به مداخله در این تنش میان رئیس‌جمهور و رئیس قوه قضاییه شد و در انتقادی بی‌سابقه گفت که علنی کردن اختلافات میان مقام‌های ارشد "خیانت به کشور" است. محمود احمدی نژاد ، رئیس جمهور سابق ؛ با نگارش نامه ای سرتاسر انتقادی به رییس قوه قضائیه خواستار بازدید از زندان اوین شد. رییس جمهور در این نامه با استناد به برخی مواد و اصول قانون اساسی بازدید از اوین را در راستای اجرای قانون تفسیر کرد و آن را حق قانونی خود دانست. وی در این نامه نوشت: «مصمم به اجرای کامل قانون اساسی و اصلاح اساسی و ریشه ای امورکشور هستم و مطمئناً با سرکشی از زندانها و برخی دادگاهها نحوه اجرای اصول قانون اساسی و رعایت حقوق اساسی ملت را مورد بررسی قرار داده و گزارش آنرا به ملت بزرگ و مقام معظم رهبری تقدیم خواهم کرد.
پارادوکس حقوقی احمدی نژاد که به دشواری پارادوکس آشیل و لاک پشت زنون است ؛ مفروض می دارد از آنجا که رئیس دولت ؛ رئیس اجرای قوانین در کشور است ، قانون را به شرط آنکه ؛ آن را در وسیع ترین و با شکوه ترین مفهومش تصور کنیم که قانون اساسی را نیز شامل شود ؛ بایستی اجرا و صیانت از اجرا کند ، امری که با استقلال قوه قضائیه و مقننه در مواد و اصول و مواردی که مربوط به قوه قضائیه و یا قوه مقننه است تعارض و پارادوکس دارد .

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها