استفتاء از مراجع درباره‌ جبران "خسارت معنوی"

یادداشت

استفتاء از مراجع درباره‌ جبران "خسارت معنوی" چهارشنبه, 05 فروردين 1394 ساعت 06:19

(0 رای‌ها)
567 بار

ايراد خسارت به زيبائي جسمي، باعث ثبوت ارش (خسارت تعيين شده از طرف حاکم شرع) مي‌شود اما براي خسارت‌هاي معنوي دستور خاصي وارد نشده مگر حاکم شرع تشخيص خاصي دهد که بر اساس نظر ايشان عمل مي‌شود.
به گزارش ایسنا، «آيا براي ايراد خسارت به منافع معنوي مانند زيبايي، آبرو، آرامش روحي و مواردي مانند آن طريق جبران خسارت در اسلام پيش‌بيني شده است؟»

اين پرسش را در قالب استفتاء با مراجع تقليد مطرح کرده است که به منظور سهولت دسترسي، پرسش‌ها را از طريق پايگاه اطلاع رساني (وب سايت‌) دفاتر مراجع تقليد مطرح شد. تاکنون آيات عظام مکارم شيرازي، موسوي اردبيلي و علوي گرگاني به اين استفتاء پاسخ داده‌اند که نظر هر سه مرجع تقليد به اين پرسش به شرح ذيل است.

پاسخ حضرت آيت الله مکارم شيرازي:‌ در مورد خسارت به زيبايي، ظاهراً ادله‌ي شرع اين است که بايد براي جبران آن ديه بدهد ولي اگر مجني عليه مجبور شود هزينه‌هايي براي رفع نقايص ظاهري متحمل شود که در عرف آن را ضروري بداند و اين هزينه‌ها از ديه زيادتر باشد مي‌تواند مقدار اضافي را نيز از جاني بگيرد. اضافه بر اين اگر نقص زيبايي شديد باشد احتياط دادن ارش است و در مورد جبران خسارت ساير موارد در صورت امکان از صاحبان حق حلاليّت بطلبيد و اگر اين کار ممکن نيست براي آنها کار خير کنيد تا آنها از شما راضي شوند.

پاسخ آيت‌الله موسوي اردبيلي: براي اين‌گونه موارد ضمان شرع ثابت نيست.

پاسخ آيت‌ الله علوي گرگاني: ايراد خسارت به زيبائي جسمي، باعث ثبوت ارش (خسارت تعيين شده از طرف حاکم شرع) مي‌شود اما براي خسارت‌هاي معنوي دستور خاصي وارد نشده مگر حاکم شرع تشخيص خاصي دهد که بر اساس نظر ايشان عمل مي‌شود.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها