حمایت از نرم افزار بر اساس حق اختراع

یادداشت

حمایت از نرم افزار بر اساس حق اختراع چهارشنبه, 05 فروردين 1394 ساعت 06:21

(0 رای‌ها)
443 بار

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: فاطمه مومیوند
  • تعداد صفحات: 33
  • حجم: 597 kb
  • شماره ثبت: 1393-4-6-14425

رشد سرسام آور و نمائي صنعت نرم افزار و نوآوري هاي آن موجب حيرت همگان شده است . درك منطق دروني اين رشد و عوامل مؤثر بر آن به شدت مورد توجه دست اندركاران اين صنعت و حتي مديران جامعه قرار گرفته است . اين رشد نه تنها در ابعاد كمي بلكه در نوآور ي و ابداعات مرزشكن اين صنعت نيز به چشم مي خورد. يكي از عوامل تأثيرگذار بر رشد ابداعات و نوآوري ها در تمامي صنايع، مديريت مؤثر مالكيت فكري و تضمين انتفاع حاصل از آن براي پيشگامان و مخترعين مربوطه مي باشد. در این مقاله سعی شده است پس از بررسی ساختار حمایت قانونی نرم افزار اختراعی در سطح ملی – اروپا،امریکا و ایران- و بین المللی – تریپس- به بیان عناصر و شرایط ثبت اختراع و تحلیل بعد اقتصادی نرم افزار اختراعی پرداخته شود. در انتها با بیان معایب و مزایای این نوع حمایت راه حل هایی ارائه گردیده است.

مقدمه

در ادبیات فنی برنامه کامپیوتری بطور موسع بعنوان نرم افزار – برنامه یا مجموعه ای از برنامه ها – تعریف شده است. از نظر علمی برنامه کامپیوتری یک الگوریتم نوشته شده – ساختارهای پردازش اطلاعات بر روی کامپیوتراست. بطور کلی – یک برنامه کامپیوتری ، بعنوان یکی از خلقهای پیچیده بشر موضوع قانون کپی رایت است.درهرحال در طول دهه 1960 اولین اقدامات بر ای حمایت از برنامه های کامپیوتری از طریق حق اختراع درآمریکا صورت گرفت و چنین گرایشاتی به اروپای امروزی تسری یافت.حق اختراع حمایت قانونی کاملتری از کپی رایت را فراهم می کند چون این نظام تنها به اشکال خارجی موضوع ارجاع نمی دهد بلکه از ایده ی راه حل حمایت می کند و برای صاحب آن حق انحصاری ایجاد می کند.
مقررات کلی حمایت از نرم افزار براساس حق اختراع علاوه بر رویه ی متناقض قضایی و ادارات اختراع که اغلب با قانون گذاری مغایراست ، شرایطی از بلاتکلیفی را هم در سطح بین الملل هم در سطح اروپا در چند دهه ی اخیر ایجاد کرده است.تلاش اخیر در اتخاذ یک مقررات قانونی اروپایی متحدالشکل ، متن قانونی مشابه با رویه اختراع درآمریکا،با شکست مواجه شد. بنابراین مناسب است که توسعه و موقعیت کنونی حمایت از نرم افزار ارزیابی شود.
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها