کاربرد تئوری بازی جان نش در حقوق مالکیت فکری

یادداشت

کاربرد تئوری بازی جان نش در حقوق مالکیت فکری چهارشنبه, 05 فروردين 1394 ساعت 06:23

(1 رای)
514 بار

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: فاطمه مومیوند
  • تعداد صفحات: 27
  • حجم: 807 kb
  • شماره ثبت: 1393-4-6-49932

این مقاله درصدد است تا به بررسی دیدگاه های مختلف پیرامون تعیین عوض مناسب در قرار داد لیسانس و تسهیم مطلوب منافع حاصله بپردازد.در عین بررسی این دیدگاه ها از جمله دیدگاههای سود و هزینه و بیان مزایا و معایب آن ، این مقاله به طرح دیدگاه "تئوری بازی " می پردازد و بر آن تمرکز دارد. براساس این دیدگاه مذاکره همانند یک بازی تلقی می گردد که در مراحل مختلف طرفین درصدد دستیابی به منافع بیشتر هستند. بر این اساس راه حل مذاکره ی جان نَش به عنوان یک راه حل مفید در اقتصاد و کاربردی تحلیل می گردد.در این راه حل نَش پنج ویژگی مذاکره ی مطلئب را بیان می کند و همچنین معادله ای با سه متغیر میزان کل سود ، سودهای حاصل از عدو توافق و قدرت چانه زنی ارائه می نماید.در ادامه این مقاله به ارزیابی این راه حل ، بررسی سودها در موقعیت های مختلف و تحلیل این متغیر ها می پردازد.
مقدمــــه:

یکی از مهمترین عناصر در مذاکرات لیسانس مالکیت فکری ، تعیین عوضی است که به دارنده ی مالکیت فکری بابت دسترسی به دارائی فکری اش پرداخت میگردد. متاسفانه ، در موارد بسیار، تلاش و زمان کمی به تعیین میزان مناسب عوض اختصاص می یابد.همانطور که “گرگوری باترزبای و چارلز گریمز" (1) خاطرنشان کردند، اغلــب تحقیق براساس آخرین لیسانسی که دارنده ی دارائی فکــری بــرای همان دارائی یا دارائی مشابه اعطا می کند ، شروع میگردد و پایان می پذیرد. از طرف دیگر، طرفین به سادگی به نرخهای حــق امتیازی مرسوم برای صنایع خاص بسنده می کنند. در هر دو این دیدگاهها ، میتوان برای مذاکـرات لیسانس مالکیت فکری راهکارهای مفیدی را ارائه کرد، اما برخی مواقع سطح بندی های حق امتیـــاز مرسوم و قدیمی کافی نیستند. عوض باید براساس حقایق خاص هرقرارداد لیسانس اتخاذ گردد.هدف این مقاله این است که به حرفه ای های لیسانس مالکیت فکری دیدگــــاه سیستماتیک دیگری ارائه نماید با داشتن این تفکر که پرداخت صحیح و درست باید وجود داشته باشد و به آنها پارامترهای اساسـی را برای مورد توجه قرار دادن این دیدگاه عرضه می نماید. تئوری "بازی" دربردارنده ی اساسی برای این دیدگاه و منبع بصیرت است .

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها