بررسی فقهی عقود مرابحه، خرید دین و استصناع

یادداشت

بررسی فقهی عقود مرابحه، خرید دین و استصناع جمعه, 10 ارديبهشت 1395 ساعت 19:46

(0 رای‌ها)
976 بار

اطلاعات تکميلي

  • نویسنده: فرشته ملاكريمي
  • تعداد صفحات: 7
  • حجم: 317 kb

یکی از گام های اساسی در زمینه تحقق و توسعه نظام بانکی بدون ربا،استفاده از ظرفیت بالای عقود شرعی به وسیله طراحی و ابداع ابزارهای مالی مبتنی بر شریعت مقدس است. طراحی و ایجاد ابزارهای مالی اسلامی افزون بر رفع مشکلات فعالان بخش های مختلف اقتصادی،می تواند به توسعه روزافزون بازارهای مالی اسلامی منجر شود. درراستای رفع مشکلات اقتصادی در زمینه تخصیص منابع و حداكثراستفاده از ظرفیت های عقود اسلامی، عقود سه گانه استصناع، مرابحهو خرید دین پس از بررسی ابعاد مختلف آن در شورای فقهی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فصل سوم قانون عملیات بانکداری بدون ربا افزوده شد. این نوشتار به بررسی اجمالی ابعاد فقهی عقود مذکور پرداخته است.

تعریف مرابحه: مرابحه معامله ای است که فروشنده قیمت تمام شده کالا (قیمت خرید و هزینه مربوط) را به اطلاع مشتری می رساند و سپس تقاضای مبلغ یا درصدی به عنوان سود میک‌ند (محمدحسن نجفي، 1415 ق، ج 23 ، ص 303 ). بیع مرابحه می تواند به صورت نقد یا نسیه منعقد شود، در صورتی که نسیه باشد به طور معمول نرخ سود آن بیشتر میشود.

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها