مقدمه ای بر تئوری حق

یادداشت

مقدمه ای بر تئوری حق دوشنبه, 24 اسفند 1394 ساعت 16:27

(2 رای‌ها)
1230 بار

کتاب مقدمه ای بر تئوری حق (فلسفه حق - فلسفه حقوق - مفهوم حق- نظریه حق)
واژه و مفهوم حق از قدیمی ترین و مقدسترین کلماتی است که هیچ فرهنگی خود را خالی از آن ننموده و نمی نماید که اگر نیک مشاهده گردد, پیش از آنکه انسان هر نظام اجتماعی را تاسیس نماید, جهت اقناء مردمان هر سرزمین اقدام به تکوین واژه حق می نماید. لذا می توان ادعا نمود حق از قدیمی ترین واژگانی است که توسط بشر خلق گردیده و آنقدر در تکوین آن تعجیل داشته که از نهادن بیش از دو کلمه (ح ق) بر آن خودداری نموده است.
کتاب حاضر که توسط انتشارات خرسندی به چاپ رسیده است در باب واژه حق و مفهوم آن در علم حقوق و فلسفه سیاسی قلم زده است و با نگاهی به نظرات اندیشمندان پیشین, نگرشی کاملا نو به این واژه دارد. در واقع کتاب حاضر دیدگاهی پست مدرن و یا بهتر اینکه تعریفی پست مدرن از واژه حق دارد تا در رهگذر نقد تفکرات مدرن کانتی و نئو کانتی, نظریه ای آشتی جویانه را میان سنت و مدرنیته مطرح نماید. نویسنده اعتقاد دارد قبل از تکوین واژه ای به نام حق, می باید مبادرت به تعریف و تکوین انسان پست مدرن نمود و لذا نام این انسان را "انسان حاکم" می نهد. پس می توان گفت اثر حاضر انسان شناسانه حق را تکوین می نماید. سپس اقدام به تعریف و تکوین واژه ای به نام "حکم" می نماید که اگر تمامی خصوصیات حکم در تصمیمات انسانی رعایت گردد, آنگاه آن را مستحق نهادن واژه "حق" می داند.
این کتاب سعی دارد یک تفکر عملیاتی و کاربردی از حق و مفهوم حق را ترویج نماید که بر اساس آن مدارا کردن فرهنگ ها با یکدیگر را جایگزین تفکرات قدیمی مدرنیسم نماید که سعی در یکسان کردن فرهنگ ها با یکدیگر داشت.
نباید فراموش کرد که نمی توان علم حقوق را مطالعه نمود و یا آن را تحلیل کرده و یا حتی تفسیر کرد, مگر آنکه یک چارچوب مشخص و یک تئوری عمومی در ذهن خود از واژه حق داشت. شاید این کتاب بتواند پنجره کوچکی باشد تا قبل از خواندن هر قانونی و یا قبل از هر تحلیل و تفسیری, یک ایده اساسی برای فهم مطالب در ذهن خود داشته باشیم.
کتاب حاضر در 120 صفحه آماده گردیده و سعی نموده بدون تطویل کلام, به صورت موجزی در جهت توضیح این امر مهم گام بر دارد. مولف کتاب حاضر میثم آرائی درونکلا از اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور است که پیش از این, کتاب حقوق بین املل ارتباطات (انتشارات سروش) و کتاب دایره المعارف معاهدات بین المللی قرن 20 و 21 (موسسه مطالعات و پژوهش های حقوقی شهر دانش) از سوی ایشان به چاپ رسیده است.


شما می توانید کتاب حاضر را از موسسه انتشارات خرسندی به آدرس اینترنتی ذیل تهیه نمایید.

http://www.khorsandypub.com/product/782/...8%AD%D9%82

تلفن تماس:

تلفن: 5-66490584 و 5-66971034

قیمت اثر: قیمت: 85,000 ریال

اضافه کردن نظر

کد امنیتی تازه کردن

حق گستر

پایگاه حقوقی حق گستر از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرده است. هدف از تاسیس و راه اندازی این پایگاه حقوقی ایجاد محیطی علمی و مناسب جهت نشر رایگان مقالات و مطالب حقوقی دانشجویان و اساتید رشته حقوق می باشد. سعی شده در کنار نشر مقالات حقوقی که از اهداف اصلی سایت می باشد سایر نیازهای دانشجویان و اساتید رشته حقوقی نیز برآورده شود. حق گستر آمادگی و توانایی لازم را برای همکاری با کلیه نهادها و ...را در زمینه مسائل حقوقی دارد.

پربحث‌ترین ها