ایام الله دهه فجر مبارک باد
مقالات 
انجمن سایت
آمار سایت
تبلیغات
قوانین » متن كامل لايحه جديد قانون مجازات اسلامي
1عنوان مقاله: متن كامل لايحه جديد قانون مجازات اسلامي
نویسنده : پايگاه حقوقي،حق گستر
تعداد صفحات : 214 زیرشاخه : لوایح
حجم فایل : 3.28 MB شماره ثبت : 1390-12-2-1181

بررسی جزئیات قانون جدید مجازات اسلامی:

قانون جدید مجازات اسلامی که برای اجرا در انتظار ابلاغ رئیس جمهور است درحالی به تصویب مجلس و شورای نگهبان رسید که کارشناسان آن را منعطف و علمی تر از قانون قبل می‌دانند. حذف سنگسار، رای جایگزین اعدام برای محکومان زیر 18 سال و مجازات جایگزین حبس از مهمترین تغییرات آن است.

به گزارش مهر، نخستین قانون مجازات در ایران دیماه سال 1304 به تصویب رسید. این قانون 289 ماده داشت که طی سه مرحله تصویب شد. پس از پیروزی انقلاب سه قانون حدود و قصاص، دیات و کلیات در سال 1361 به تصویب رسید و به صورت آزمایشی برای مدت پنج سال به مرحله اجرا در آمد. سه قانون مذکور در سال 70 با اصلاحاتی در یک قانون جمع شد. قانون مجازات اسلامی مشتمل بر کلیات، حدود، قصاص و دیات در مرداد 1370 به تصویب کمیسیون امور قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی رسید و مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت خود را با نظر مجلس اعلام کرد و قانون به مدت پنج سال اجرا شد. در سال 75 قانون تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده به قانون مجازات اضافه شد و مدت اجرای آن برای 10 سال دیگر تمدید شد.


سرانجام سال 86 برای تصویب یک قانون جامع، لایحه مجازات اسلامی شامل کلیات ، حدود، قصاص و دیات از سوی قوه قضائیه تهیه و به دولت فرستاده شد. پس از تصویب این لایحه در دولت، آذر سال 86 لایحه به مجلس فرستاده شد.


قانون مجازات اسلامی پس از چند سال بحث و بررسی در مجلس هشتم، بهار امسال به شورای نگهبان ارسال شد و در نیمه پاییز هم با ایراداتی به مجلس برگردانده شد. سرانجام دیماه امسال سخنگوی شورای نگهبان از تائید آن خبر داد.


کارشناسان معتقدند این قانون مترقی تر از قانون قبلی است و اغلب مشکلاتی را که در قانون قبلی وجود داشت رفع کرده است. حذف سنگسار در مورد محکومان زنا و لواط ، الزام نسبی دادگاه ها به رای جایگزین اعدام برای محکومان زیر 18 سال، تقسیم بندی مجازاتها به هشت درجه و ورود مباحثی چون نظام نیمه‌آزادی، آزادی مشروط و طبقه‌بندی مجازات‌های تعزیری و تعیین مجازاتهای مختلف به تناسب درجه آن از مهمترین تغییرات در قانون جدید است.


جزئیات قانون جدید مجازات اسلامی

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس هشتم درباره این لایحه و تغییرات ایجاد شده در آن می گوید: این لایحه با اصلاحاتی در جلسه ۲۷ آذرماه ۹۰ به تصویب کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی براساس اصل ۸۵ قانون اساسی رسیده است، در جلسه ۲۸ دی‌ماه ۹۰ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.


لایحه قانون مجازات اسلامی در پنج باب، کلیات، حدود، قصاص، دیات و مجازات‌های تعزیری و بازدارنده تنظیم شده که در باب کلیات، اصول کلی قابل اعمال در ابواب دیگر شامل تعاریف و قلمرو اعمال مجازات، مبنای مسئولیت کیفری و شخصی بودن مجازات، تقسیم بندی جرایم و مجازات‌ها بر اساس مبانی اسلامی، حدود مسوولیت کیفری و موانع آن، جهات تخفیف مجازات و شرایط آزادی مشروط، تعویق، تعلیق و زوال محکومیت کیفری مورد توجه قرار گرفته است


امین رحیمی افزود: در این لایحه سعی کردیم ایرادات شرعی شورای نگهبان را حل کنیم .همچنین بحث های حقوق بشری را هم در نظر گرفتیم. برای مثال در ماده 12 بر قانونی بودن دادرسی تاکید کردیم که پیش از این وجود نداشت..


در ماده 17 دیه را تعریف و آورده ایم. دیه اعم از مقدر و غیر مقدر مالی است که در شرع مقدس برای جنایت غیر عمدی بر نفس، اعضا و یا در جنایاتی که قصاص ندارد پرداخت می شود.


در ماده 19 ما مجازاتها را به 8 درجه تقسیم کردیم و این برای اولین بار است که اتفاق افتاده است و در واقع در مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی یک نوآوری است.


حذف سنگسار

یکی از مهمترین تغییرات قانون، حذف مجازات سنگسار است. البته طی چند سال گذشته، این مجازات اجرا نمی شد و قضات سعی می کردند از مجازات های جایگزین استفاده کنند.در قانون جدید که قرار است به صورت آزمایشی اجرا شود هیچ اشاره ای به حکم رجم یا سنگسار نشده است.


در ماده 225 قانون جدید بدون هیچ اشاره ای به مجازات سنگسار آمده است، حد زنا در موارد زیر اعدام است.


الف- زنا با محارم نسبی که موجب اعدام زانی و زانیه است.


ب- زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است.


پ- زنای مرد غیر مسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.


ت- زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.


مجرمان زیر 18 سال اعدام نمی شوند

تغییر مهم دیگری که در این لایحه روی داده،مربوط به حدود و قصاص افراد زیر 18 سال است. موضوعی که طی سال های اخیر یکی از مباحث بحث برانگیز در حوزه قضا بود. با تصویب این لایحه و اجرای آن چنانچه در کمال عقل و رشد افراد زیر 18 سال شبهه ای ایجاد شود حدود و قصاص برای آنها اجرا نمی شود. همچنین بر اساس این مصوبه، مجازات های تعزیری برای افراد زیر 18 سال با افراد بالای 18 سال متفاوت است. همچنین دیگر افراد زیر 18 سال به زندان محکوم نشده و به مراکز تربیتی همچون کانون اصلاح و تربیت منتقل می شوند.


در ماده 27 این قانون آمده است مدت حبس از روزی آغاز می شود که محکوم به موجب حکم قطعی لازم الاجرا حبس شود. درصورتی که فرد پیش از صدور حکم ،بازداشت شده باشد مدت بازداشت قبلی در حکم محاسبه می شود. درصورتی که مجازات حکم شلاق تعزیری یا جزای نقدی باشد هر روز بازداشت معادل یک ضربه شلاق یا 100هزار ریال است.


قانونی منعطف و علمی تر

دکتر محمد علی نجفی توانا – جرم شناس و حقوقدان- این قانون را منعطف وعلمی تر از قانون قبل دانست و گفت: در این لایحه 200 ماده جدید به قانونی قبلی اضافه شده و دارای نکات مثبت بسیاری است. از نکات مثبت و ابتکارات این لایحه می توان به مجازات جایگزین حبس، پذیرش اقدامات تامینی و تربیتی برای اطفال و نوجوانان ، تنوع در نوع مجازات های تکمیلی و توجه به سن بلوغ اشاره کرد.


یکی از نکات مثبت این لایحه ماده 90 آن است. بر اساس این ماده هرگاه در جرایم موجب حد یا قصاص افراد بالغ کمتر از 18 سال ماهیت جرم یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد ، با توجه به سن آنها به مجازات های پیش بینی شده در این فصل محکوم می شوند. مسوولیت کیفری اطفال در تمام دنیا تقریبا از لحاظ سنی به ویژه سن مسوولیت مطلق کیفری یک حد مشخص و مشابه دارد که بین 17 تا 19 سالگی است. در این سن اطفال به تعادل جسمی و عقلی میرسند و برهمین اساس سن مسئولیت کیفری این چنین تعیین می شود.


وی ادامه داد: حذف مجازات سنگسار و پذیرش مرور زمان در جرایم تعریزی از دیگر نکات مثبت این قانون است.


اجرای قانون جدید در انتظار ابلاغ رئیس جمهور

هم اکنون این لایحه در آستانه ابلاغ به رئیس جمهور قرار دارد تا پس از ابلاغ و انتشار در روزنامه رسمی کشور، ظرف مدت ۱۵ روز پس از انتشار، توسط دستگاه دادگستری اجرایی شود


سخنگوی قوه قضائیه هم در باره اجرای این قانون گفت: این قانون اصل 85 است و به صورت آزمایشی اجرا می شود. قانون مجازات اسلامی بعد از ابلاغ از سوی قوه قضاییه لازم‌الاجرا خواهد بود و قوه قضاییه موظف به فراهم کردن ساز و کارهای لازم برای اجرایی کردن این قانون است. هر چه که قانون گفته باشد ما هم موظف هستیم آن را انجام دهیم.برای بحث و تبادل نظر در مورد لایجه جدید قانون مجازات اسلامی به انجمن سرزمین حقوق مراجعه نمایید.

تعداد دریافت = 26866 بار

دانلود فایل word دانلود فایل PDF


مطالب مشابه
نظر : هادی شاد
با سلام و احترام
با تشکر و سپاس فراوان از حسن رویه شما دوستان و همکاران عزیز...در پناه ایزد پاک ؛سرفراز و مستذام در راهی که پیش گرفته اید.
ارسال در پنج شنبه ، 18 اسفند 1390 ، ساعت 13:38 , ایمیل , وب سایت
نظر : مهدی
ممنون از اطلاع رسانیتون. مفید بود.
ارسال در یکشنبه ، 27 فروردین 1391 ، ساعت 21:2 , ایمیل , وب سایت
نظر : محسن پیرانیان
با تشکر از زحمات شما لطفا چنانجه امکان دارد در مورد تبدیل مجازات شلاق به جزای نقدی راهنمائی فرمایید
ارسال در چهارشنبه ، 27 اردیبهشت 1391 ، ساعت 10:17 , ایمیل , وب سایت
نظر : مانی
باسلام ضمن تشکرازتلاش شمابایدمعروض داشت هرچنددراین قانون تلاش شده نکات ضعف آن برطرف شودکه جای تقدیراست اماعلیرغم این تلاش بازمواردی درآن مشاهده میشودکه احرازوطرق آن رابامقام قضایی گذاشته اندواین امرموجب اعمال نظرهای شخصی دراحراز آن مواردمیشودمانند:احرازوجودشبهه درکمال عقل رشدافرادکمتراز18سال جهت اجرای حدودوقصاص که امیداست بطرق مقتضی راهکارهای رفع این ابهامات رابزودی ارائه دهد.

پاسخ حق گستر:

با تشکر از دوست عزیزمان

می توانید بحثهای تخصصی در زمینه لایحه جدید مجازات اسلامی را در انجمن سرزمین حقوق دنبال کنید.

مثلا در آدرس زیر:
http://law-land.ir/showthread.php?4896

ارسال در دوشنبه ، 5 تیر 1391 ، ساعت 16:43 , ایمیل , وب سایت
نظر : سعيد محمدي
با سلام وتشكر از مطالب جالب وعلمي وهمچنين جزوات عالي لطفا جزوه اصول فقه 1و2 رادر سايت قراردهيد
ارسال در دوشنبه ، 6 شهریور 1391 ، ساعت 15:44 , ایمیل , وب سایت
نظر : مقیمی
باتشکر
میشه زاهنمایی کنیدباتوجه به تغیرقانون جزاداوطلبان کارشناسی ارشدچه بایدبخوانند؟همان منابع قبلی؟من واقعاگیجم لطفاکمک کنید

-
پاسخ حق گستر:

می توانید بیشترین تکیه خود را به دلیل عدم تصویب قطعی قانون جدید بر روی همان قانون قبلی بگذارید.


ارسال در سه شنبه ، 28 شهریور 1391 ، ساعت 10:47 , ایمیل , وب سایت
نظر : احسان احمدلو
سلام با کمال تشکر عالی بود
ارسال در جمعه ، 17 آذر 1391 ، ساعت 21:15 , ایمیل , وب سایت
نظر : محمد
با سلام و تشکر از زخمات شما
در صورت امکان فایل word لایحه را برای من ایمیل کنید
با سپاس
ارسال در جمعه ، 6 بهمن 1391 ، ساعت 20:29 , ایمیل , وب سایت
نظر : خ محمدی
با سلام و تشکر .هرچند قدم های مثبتی در این لایحه در رفع اجمال و شبهات برداشته شده است اما باز قانون ما جای بررسی بسیار دارد از جمله مصادیق دیه بند های 1 تا 6 ماده 421 لایحه با توجه به این که الان عملا موضوعیت خود را از دست داده اند و جای این را دارد که قانونگذار ما یک ضابطه مشخص برای تعیین دیه در نظر بگیرد .
ارسال در دوشنبه ، 9 بهمن 1391 ، ساعت 9:37 , ایمیل , وب سایت
نظر : شاهرخ رفتارى
باسلام خدمت پشت صحنه و گردانندگان محترم سايت وزين حق گستر...اگرچه على الظاهر اظهارنظر در مورد لايحه قانون مجازات اخيرالتصويب که مراحل پايانى خود را طى کرده و عنقريب اجرايى خواهدشد بيفايده است اما گفتن هم بجهت آگهداد بدوستان مطالعه کننده مطالب حاضر خالى ازلطف نخواهدبود که:متاسفانه و على رغم نکات مثبتى که لايحه مزبور نسبت به قانون فعلى که تاچندى ديگر بايد تحت عنوان (قبلى))ازآن يادکرد!در بحث ديه متاسفانه اساتيد و اکابر مولف و مقنن طبق عادت مألوف و رويه جارى بقول معروف بازهم از سر سهو استخوان لاى زخم گذارده و صراحت در بيان را جهت انتقال مفهوم واحد به خوانندگان و مجريان و مفسران قانون را ناديده گرفته و هذا کهذا کماکان...القصه رشته سردراز دارد تا نوبتى ديگر که دوستان بفراست دريابند و به صرافت رفع ابهام افتند...عزت مستدام...باقى بقاى بزرگان وادى حق و حقوق و ذوالحقوق
ارسال در دوشنبه ، 14 اسفند 1391 ، ساعت 19:51 , ایمیل , وب سایت
نظر : حسین فرخ
با سلام خدمت شما، ازشما به خاطر این مطالب ارزشمند تقدیر و تشگر دارم
ارسال در شنبه ، 19 اسفند 1391 ، ساعت 13:43 , ایمیل , وب سایت
نظر : حمید
با سلام و عرض خسته نباشید
در ماده 228 قانون جدید آمده: حد زنا در مواردیکه مرتکب غیر محصن باشد، صد ضربه شلاق است.
حال آنکه مجازاتی برای حد زنای مرتکب محصن یا محصنه پیش بینی نشده است.
علی القاعده نمیتوان برای مرتکب غیر محصن مجازات در نظر گرفت درحالیکه مرتکب محصن فاقد مجازات باشد.
آیا این موضوع بدلیل تصویب نشدن نهایی این لایحه است یا آنکه قانون سکوت نموده؟
با سپاس فراوان
ارسال در سه شنبه ، 22 اسفند 1391 ، ساعت 15:13 , ایمیل , وب سایت
نظر : حسین رضوی
با سلا خدمت شما-نگاه کذرا به متن لایحه جدید داشتم -ماده291انواع جنایت عمدی را خوب وکامل بیان نموده اما بنظر اینجانب در تبصره های ان خصوصا تبصره 1و3قانونگذار مقصود خود رانتوانسته خوب بیان کند ومتاسفانه قانون ما مجدد به ابهام و اجمال گویی پرداخته است.

ارسال در چهارشنبه ، 30 اسفند 1391 ، ساعت 0:57 , ایمیل , وب سایت
نظر : پیمان
یکی از اقوام دور من به جرم قتل و زنا به سنگسار بدلی محکوم شده این حکم یعنی چی لطفا جواب رو برام ایمیل کنید
ارسال در دوشنبه ، 2 اردیبهشت 1392 ، ساعت 17:3 , ایمیل , وب سایت
نظر : مصطفی نوری
با سلام خدمت شما دوست بزرگوار.از حضرت عالی جهت اجازه دانلود لایحه قانون مجازات صمیمانه سپاسگذارم.حق یارتان
ارسال در سه شنبه ، 10 اردیبهشت 1392 ، ساعت 8:13 , ایمیل , وب سایت
نظر : دکتر محسن محمدی
از یکی از همکارانم که از استادان بزرگ حقوقند شنیدم کتاب لایحه جدید قانون مجازات اسلامی در نظم حقوقی کنونی به تحقیق و پژوهش خانم سحر صالح احمدی ( خواهر استاد سعید صالح احمدی مولف دوره هفت جلدی دایره المعارف حقوقی وسیع و دوره ده جلدی ادله و ابزار اثبات دعوا و دوره سه جلدی قانون مدنی در ن ح ک ) به توسط موسسه گام حق زیر چاپه . لطفا زمان نشر را اطلاع رسانی فرمایید .
ارسال در پنج شنبه ، 12 اردیبهشت 1392 ، ساعت 12:49 , ایمیل , وب سایت
نظر : امید راستین
با سلام دوست من در یک اتفاق قبل از اتمام هجده سالگی مرتکب قتل شده است .آیا در قانون جدید با توجه به این موضوع حکم قصاص وی لغو خواهدشد؟
ارسال در جمعه ، 13 اردیبهشت 1392 ، ساعت 9:20 , ایمیل , وب سایت
نظر : آيدا
سلام
يك سوال برام پيش اومده خواهشمندم با دليل جواب بدهيد.
اگر قانون سابق به موجب قانون جديد منسوخ شود آيا آرائ وحدت رويه ي صادره در زمان قانون سابق براي نظام قضايي در زمان حكومت قانون لاحق لازم الاتباع است؟ يا خير؟
ارسال در دوشنبه ، 16 اردیبهشت 1392 ، ساعت 10:30 , ایمیل , وب سایت
نظر : حقوقدان
سلام
انواع مجازات هاي مندج در قانون مجازات اسلامي كنوني و لايحه اخيرالتصويب چه چيزهايي هستند جداي از تقسيم بندي حد و تعزيري و بازدارنده؟
ارسال در دوشنبه ، 16 اردیبهشت 1392 ، ساعت 10:35 , ایمیل , وب سایت
نظر : طاهره
بسمه تعالی
سلام علیکم

نگارش کتاب قانون مجازات اسلامی در نظم حقوقی کنونی توسط استاد سحر صالح احمدی خواهر استاد سعید صالح احمدی مولف دوره هفت جلدی دایره‌المعارف حقوقی وسیع ، دوره ده جلدی ادله و ابزار اثبات دعوا در نظم ح ک ف دوره سه جلدی قانون مدنی در نظم ح ک و غیره رو به همه سردرگمان آزمونهای وکالت ، ارشد و دکترای رشته حقوق جزا و جرم شناسی سال 1392 تبریک عرض می کنم . همچنین از اطلاع رسانی این سایت و انتشارات گام حق
ارسال در دوشنبه ، 16 اردیبهشت 1392 ، ساعت 11:6 , ایمیل , وب سایت
نظر : آسیه
من نیز از استاد سحر صالح احمدی و انتشارات گام حق ممنونم از سردرگمی بزرگ برای آزمون دکترای حقوق جزا و جرم شناسی و آزمون وکالت 1392 سپاسگزارم
ارسال در دوشنبه ، 16 اردیبهشت 1392 ، ساعت 11:20 , ایمیل , وب سایت
نظر : امیر
بی صبرانه منتظر نشر کتاب لایحه جدید مجازات اسلامی در نظم حقوقی کنونی به تحقیق و پژوهش خانم استاد سحر صالح احمدی هستم. کار رو باید زودتر دید.از انتشارات گام حق نیز متشکرم
.
ارسال در جمعه ، 20 اردیبهشت 1392 ، ساعت 9:25 , ایمیل , وب سایت
نظر : جواد
با سلام و عرض ادب واحترام
لطفا بفرمایید متن لایحه ق م ا که زحمت کشیدید و گذاشتید همان هست که توسط شورای نگهبان تایید شد یا نه واگر بخواهم دقیقا متن تایید شده شورای نگهبان را که قرار است منتشر شود را بدست بیاورم از کجا تهیه کنم؟
ویک سوال دیگه اینکه ایا در متن نهایی وتایید شده شورای نگهبان کلمه رجم یا سنگسار بکار برده شده یا نه ( اگر امکان داشته باشد با شماره مواد بفرمایید)
--------------------
پاسخ حق گستر:
سلام دوست گرامي
بله اين همان متن تصويبي شوراي محترم نگهبان مي باشد.

ارسال در شنبه ، 21 اردیبهشت 1392 ، ساعت 11:55 , ایمیل , وب سایت
نظر : شهلا
من هم به نوبه خود از نگارش کتاب قانون جدید مجازات اسلامی در نظم حقوقی کنونی توسط خانم سحر صالح احمد? منتشره از انتشارات آریا و گام حق جا دارد از اطلاع رسانی http://haghgostar.ir تشکر کنم . اگه همچین منبعی که گفته میشه در اون نظرات اداره حقوقی قوه قضائیه ، آراء وحدت رویه و تفاسیر استادان حقوق هستش باشه عالیه و فکر میکنم بتونه مشکل تمام ما دانشجوها و استادا رو حل کنه . واقعاً سردرگمیم . از اطلاع رسانی ممنون
ارسال در دوشنبه ، 23 اردیبهشت 1392 ، ساعت 12:41 , ایمیل , وب سایت
نظر : معصومه رحیمی
سلام. با تشکر از مطالب مفیدتان. قتل توام با بی پروایی محض از مصادیق کدام ماده لایحه جدید قانون مجازات است لطفا من را راهنمایی کنیدو
ارسال در دوشنبه ، 23 اردیبهشت 1392 ، ساعت 20:51 , ایمیل , وب سایت
نظر : طهرانی
با سلام
بی صبرانه منتظر نشر کتاب لایحه جدید مجازات اسلامی در نظم حقوقی کنونی در دو جلد800 صفحه ای به پژوهش خانم استاد سحر صالح احمدی هستم و امیدوارم که تمام مشکلات و سردرگمیهای حقوقدانان و اساتید ودانشجویان را حل نماید.
از انتشارات گام حق سپاسگزارم.
ارسال در چهارشنبه ، 25 اردیبهشت 1392 ، ساعت 14:46 , ایمیل , وب سایت
نظر : محمد نوروزی
دوست گرامی من، نگارنده این نبشته؛

متاسفانه سخن شما در خصوص حذف سنگسار صحیح نیست، چراکه ماده ۲۲۷ قانون نوین، در باب زنای مرد زن دار سخن می‌گوید اما زنای قبل از دخول ( که می‌شود غیر محصن ) و در اقدامی جالب سکوت قانونی خویش را در خصوص زنای محصنه با ماده‌ی ۲۲۰ قانون نوین جبران می‌کند و مجازات را در زمان سکوت این قانون در باب حدود به اصل ۱۶۷ قانون اساسی ارجاع می‌دهد. که این به زعم اصل مرقوم، یعنی مراجعه به منابع فقهی، خب دوست من در فقه برای زنای محصن چه مجازاتی تعریف شده است؟
نقصان بر قانون حاضر بسیار است و بنده را زمان کم.
شادکام باشید دوستان من.
ارسال در پنج شنبه ، 2 خرداد 1392 ، ساعت 9:48 , ایمیل , وب سایت
نظر : شیوا
سلام با قانون جدید حکم نگهداری شیشه به مقدار 1 کیلو چیست لطفا راهنمایی کنید
ارسال در پنج شنبه ، 2 خرداد 1392 ، ساعت 16:35 , ایمیل , وب سایت
نظر : مریم رودبارانی
چرا هیچ خبری از انتشار ابلاغیه نیست قوانین عفو مشروط چیست آیا عوض شده از کجا باید بفهمیم قانون جدید چیست
ارسال در یکشنبه ، 19 خرداد 1392 ، ساعت 14:14 , ایمیل , وب سایت
نظر : هستی بیگی
ضمن عرض سلام وتشکر فراوان از سایت بسیار خوب و پرمحتوای شما سپاسگذارم که امکان دانلود قانون جدید مجازات فراهم کردید. موفق و پیروز باشید.
ارسال در شنبه ، 25 خرداد 1392 ، ساعت 0:58 , ایمیل , وب سایت
نظر : محمد
سلام علیکم!
در قانون مجازات قبلی ماده 638 به شرح زیر بود: «هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

تبصره: زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.»
در صورتی که این قانون در قانون مجازات جدید نیست.
حتی فصل جرائم خلاف عفت عمومی ظاهراً حذف شده است.
یعنی دیگر این قانون اجرا نمی شود؟!
ارسال در پنج شنبه ، 13 تیر 1392 ، ساعت 15:1 , ایمیل , وب سایت
نظر : محمد
سلام علیکم!
در قانون مجازات قبلی ماده 638 به شرح زیر بود: «هر کس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید علاوه بر کیفر عمل به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم می‌گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نمی‌باشد ولی عفت عمومی را جریحه‌دار نماید فقط به حبس از ده روز تا دو ماه یا تا (۷۴) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

تبصره: زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.»
در صورتی که این قانون در قانون مجازات جدید نیست.
حتی فصل جرائم خلاف عفت عمومی ظاهراً حذف شده است.
یعنی دیگر این قانون اجرا نمی شود؟!
ارسال در پنج شنبه ، 13 تیر 1392 ، ساعت 15:4 , ایمیل , وب سایت
نظر : محمد بهتويي
بابت اطلاع رسانيتان كمال تشكر را دارم
ارسال در چهارشنبه ، 19 تیر 1392 ، ساعت 18:32 , ایمیل , وب سایت
نظر : محمد
سلام علیکم!
نظر بنده را منتشر کردید؛ اما به آن پاسخی ندادید. بنده منتظر پاسخ هستم.
ارسال در دوشنبه ، 24 تیر 1392 ، ساعت 18:21 , ایمیل , وب سایت
نظر : حعفر شیخ مهدی
به نظرم قانون جدید باز هم همان رنگ و بوی کهنگی می دهد چرا میزان مجازات دیات به پول رایج کشور محاسبه نمی شود؟در مورد ماده 638ق.م.ا که در قانون جدید حذف شده است به نظرم هر چند که بر حذف آن اشکالاتی وارد است ولی با توجه به وحدت ملاک و تفسیر بقیه مواد می توان برای آن مجازاتی را لحاظ کرد .
ارسال در دوشنبه ، 31 تیر 1392 ، ساعت 6:1 , ایمیل , وب سایت
نظر : اردشیر حکیمی
با سلام تغییرات ضرورت داشت ولی متاسفانه هنوز کاربران حقوق خوب توجیه نشده اند چاره ای نیست -سال ها باید تا پخته شود خامی - از همکاری و همراهی شما سپاسگزارم
ارسال در دوشنبه ، 21 مرداد 1392 ، ساعت 7:15 , ایمیل , وب سایت
نظر : کورش
ماده ۲۲۵ قانون مجازات جدید ـ حد زنا براي زاني محصن و زانيه محصنه رجم است. در صورت عدم امكان اجراي رجم با پيشنهاد دادگاه صادركننده حكم قطعي و موافقت رييس قوه‌قضاييه چنانچه جرم با بيّنه ثابت شده باشد، موجب اعدام زاني محصن و زانيه محصنه است و در غير اين صورت موجب صد ضربه شلاق براي هريك مي‌باشد.

سنگسار حذف نشده . دقت کنید.
ارسال در چهارشنبه ، 8 آبان 1392 ، ساعت 9:36 , ایمیل , وب سایت
نظر : علی دارایی
با سلام و خسته نباشید.
میشه لطفا یکی کمک کنه.
تطبیق تبصره ماده 6 ق.آ.د.ک با ماده 150ق.م.ا جدید رو بطور خلاصه میخام لطفا به ایمیلم بفرست متشکرم
ارسال در جمعه ، 1 آذر 1392 ، ساعت 12:39 , ایمیل , وب سایت
نظر : م ج
با سلام
من در دادگاه جهت سقوط کارگری در ساختمان نیمه سازم، محکوم به پرداخت دیه گردیدم.
بعد ار 5 سال،سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت مستمری بازماندگان نیز از من مبلغ 60 میلیون تومان برای مستمری مادام العمر بازمانده ها، مطالبه نموده.
از نظر قانونی این دو پرداخت برای یک اتهام امکان پذیر می باشد؟
ارسال در دوشنبه ، 25 آذر 1392 ، ساعت 23:50 , ایمیل , وب سایت
نظر : اشکان
باسلام و خسته نباشید
خواهشمندم هر چه سریع تر در مورد تحقیق اشخاص و محجورین و عنصر مادی جرم اقداماتی اجام دهید خیلی مهمه ممنون میشم (باتشکر)
همه ی کسانی که در این سایت در حال کار هستند خسته نباشند.
ارسال در شنبه ، 7 دی 1392 ، ساعت 11:32 , ایمیل , وب سایت
نظر : سمیرا عبدی زاده
سلام.خیلی متشکرم که اطلاع رسانی کردید.
ارسال در دوشنبه ، 8 اردیبهشت 1393 ، ساعت 19:5 , ایمیل , وب سایت
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :  
ایمیل:  
وب سایت :  
متن پیام :


 
سوال امنیتی : = 7+ 5
    
مقالات خود را نشر دهید
دیگر بخش ها
ارسال جدیدترین مقالات به ایمیل شما
نظرسنجی
لینک های مرتبط
پیام تصویری حق گستر
کپی برداری از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد
Copyright © 2009 - 2017 HaghGostar.ir All Rights Reserved - SiteMap
Translate EN By Google , Translate AR By Google
Powered By : Hamed Abdollahi